spływ kajakowy: Piława

Borne Sulinowo – Piława
Jednym z wariantów spływu Piława, jest rozpoczęcie go Bornym Sulinowie. Miasto leży w centralnej części Pojezierza Drawskiego nad południowo-wschodnim brzegiem dużego jeziora Pile. Niedaleko wyspy widocznej z pomostu obok pola biwakowego, skąd rozpoczyna się spływ Pilawa, odkryto podwodny las. Najbardziej prawdopodobna hipoteza tłumaczy jego istnienie zawaleniem się podziemnych wapiennych wrot, które znajdowały się pod wyspą. Morenowe jezioro Pile mu 960 ha powierzchni, 9,2 km długości, 0,3-2,9 km szerokości i maksymalnie 43,9 m głębokości. Jest to jezioro typu oligotroficznego, rzadko spotykanego na nizinach. Woda jeziora Pile jest bardzo czysta, o linia brzegowa dobrze rozwinięta.

Jezioro Brody – Jezioro Dołgie
Zajmujące 67 ha jezioro Brody mierzy 1,8 km długości, 0,6 km szerokości i 22, 7 m maksymalnej głębokości. Jezioro to ma strome, porośnięte lasem brzegi oraz słabo dostępne, zarośnięte roślinności. Na południe od wyspy w zatoce, widać wypływ z jeziora zarośniętej szuwarami Pilawy, która dociera do Jeziora Kociego [67 km] o powierzchni 33 ha. Trzymając się lewego brzegu, po przepłynięciu wąską cieśniną, osiąga się wschodnią część akwenu Trzeba kierować się na widoczny nasyp kolejowy, bo lam znajduje się przepływ krótkiego skanalizowanego odcinka Pilawy i niewidoczny prowadzący ostro w prawo przepust [65,6 km] pod mostem kolejowym i drogowym. Ukazuje się duża przestrzeń jeziora Pile, największego i najgłębszego w dorzeczu Pilawy. Rzeka rozszerza się stopniowo i przechodzi w kręte jezioro Dołgie [60,6 km]

Jezioro Dołgie – Zalewy Nadarzyckie
Most w końcówce jeziora przy wysokim stanie wody może być przeszkodą niemożliwą do przepłynięcia – wówczas trzeba przenieść kajak lewą stroną. Rozpoczyna się spiętrzony, niezbyt szeroki 20-metrowy odcinek szlaku. Z lewej strony pojawia się głęboka zatoka Spływowi towarzyszy dziki malowniczy krajobraz. Trzeba przenieść kajaki 40 m prawą stroną. Teraz czeka na kajakarzy urokliwy odcinek rzeki. Płyniemy pod mostem [52,9 km] na trasie Czochryń-Nadarzyce. Rzeka stopniowo poszerza się. Ten prawdziwy wodny labirynt wprowadza mniej rozważnych kajakarzy w stan nerwowości, ale trasę wskazują wodowskazy co pomaga przebrnąć bezpiecznie przez plątaninę wodnych arterii. Warto jednak mieć oczy szeroko otwarte, aby powtykane w wodne wysepki strzałki z napisem „szlak wodny” nie umknęły uwadze.

Nadarzyce – Brzeźnica kolonia
Przy grobli trzeba rozpoczyna się krótka, 51-metrowa przenoska lewą stroną. Pilawa jest tu płyciutką rzeczką, a przezroczysta woda umożliwia oglądanie żwirowatego dna. Bystry nurt opływa niedużą wysepkę Kilkaset metrów niżej rzeka przemyka pod pozostałościami zniszczonego II wojną wiaduktu kolejowego. Na rozwidleniu rzeki, w Nadarzycach [43,4 km], należy kierować się w lewą odnogę, dobijając do brzegu przy bardzo szybkim nurcie rzeki.We wsi trzeba przenieść sprzęt przez zniszczony jaz . Wprawdzie wydaje się, że uskok jest niewielki, ale na progu zalegają resztki betonowe; budowli i one zagrażają kajakom.

Zdbice – Szwecja
Płynąc dalej, można zachwycać się pięknem bajkowej okolicy, którą zawładnęła panująca niepodzielnie przyroda. Zdarza się, że nad głowami krąży bielik, gdzieś w popłochu ucieka wydra, a czasem bóbr straszy uderzeniem ogona w wodę. Maleńki, ale wszechobecny trzciniak towarzyszy kajakarzom, jakby chciał wskazywać im drogę. Z obu stron pojawiają się dwa przyczółki punktów czerpania wody dla celów przeciwpożarowych.

Głowaczewo – Zabrodzie
Przed dziobem pojawia się niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. Trzeba dobijać do prawego brzegu i przenieść sprzęt wśród wysokich pokrzyw na lewą stronę jazu. Po kilku minutach za przenoską rzeka osiąga Głowaczewo [20,3 km]. Najbliższe kilometry wąska rzeka pokonuje szybko, chociaż zdarzają się pojedyncze przeszkody w nurcie. Trzeba zachować czujność, bo chwila nieuwagi może zakończyć się kąpielą. Po lewej stronie pojawiają się oddalone od wody, porozrzucane zabudowania Czechynia.

Atrakcje na trasie:
– cmentarzysko z grobami skrzynkowymi i popielnicowymi z epoki żelaza (600 – 350 lat p.n.e) nad jeziorem Lubicko Wielkie
– drewniany most czołgowy
– coroczne koncerty bluesowe w Głowaczewie

Atrakcje na szlaku:
Strzeszyn koło Łubowa – hotel „Strzeszyn”
Pile – szkolne schronisko, pole namiotowe
Dąbrowica – pole namiotowe
Rakowo – pole namiotowe
Nadarzyce – pole namiotowe
Szwecja – schronisko młodzieżowe
Dobrzyce – motel „Celmar”
Czechyń – stanica ZHP

Trasa sugerowana:
– Łubowo – Krępsko do przepłynięcia około 100 km i jest jednym z ciekawszych szlaków Pomorza Zachodniego. Trasa bardzo mało zurbanizowana z wszechobecną bujną przyrodą.
1. Łubowo – Borne Sulinowo – 15 km
2. Borne Sulinowo – Zalew Nadarzycki – 24km
3. Zalew Nadarzycki – Zdbice – 15km
4. Zdbice – Głowaczewo – 15km
5. Głowaczewo – Zabrodzie – 17km
6. Zabrodzie – Krępsko – 15km

Wskazówki:
– około 600m za jeziorem Długim koryto rzeki przegradza nieoznakowany jaz, obok niego betonowy wodospad kilkumetrowej wysokości, przenosimy kajaki prawym brzegiem około 40 metrów,
– w miejscowości Nadarzyce są trzy mostki – pod pierwszym uważamy na silny prąd,
– jezioro zaporowe w Zabrodziu zapora i niecodzienny jaz w postaci głębokiej betonowej studni, przenosimy kajaki, zejście do rzeki jest dosyć strome.

Dorzecze – 1381 km2
Przepływ – 8,0 m3/s